UKRAINA - alkohole
Piwo
Jednym z najczęściej przywożonych towarów z Ukrainy do Polski jest alkohol pod wszelką postacią: piwo, wino, wódka czy koniaki. Nic dziwnego, gdyż ceny alkoholu na Ukrainie są zdecydowanie niższe niż w naszym kraju, a dostępność oraz szeroki wybór asortymentu potrafią przyprawić o zawrót głowy. Uderza zwłaszcza dostępność piwa – począwszy od małych kramów z mydłem i powidłem, czy konduktorów w pociągach, a skończywszy na sklepach wielkopowierzchniowych. Nie dziwmy się zatem, że w ukraińskich miastach znajdziemy ciągi ulic, na których co kilka kroków stoi lodówka z piwem – i to na przestrzeni kilkudziesięciu metrów. W Kijowie – przy każdej ze stacji metra (zwłaszcza poza centrum miasta)- znajdziecie kilkanaście punktów sprzedaży. Niech nie dziwi też fakt, że ludzie spokojnie spacerują z piwem w ręce po ulicach – to dozwolone prawem zachowanie znajduje wielu naśladowców wśród młodych ludzi.
Asortyment wyrobów ukraińskiego browarnictwa jest równie szeroki, jak i dostępność punktów sprzedaży. Oczywiście jest kilka czołowych marek piwnych, takich jak: Obołoń, Czernichowskie, Lwowskie, Sławutycz, Rohań, a także rosyjska Baltika – dostępnych praktycznie w każdej części kraju. Ostatnimi czasy (ze względu na dużą popularność piw z zachodniej Europy) część browarów produkuje piwa pod marką znanych koncernów europejskich (np. Kozel, Tuborg.
Poza ogólnoukraińskimi markami piwnymi jest kilka mniejszych producentów, dbających głównie o rynek lokalny. Jadącym na Ukrainę polecam szczególnie dwa niewielkie browary:
Browar Mikuliniecki – WAT Browar (Mikulińce niedaleko piwo_mikulinieckieTarnopola) produkujący świetne piwo, m . in. miodowe. Polecam podjęcie próby znalezienia tego piwa – jego smakowanie to nieopisana uczta.
Browar na Podilu w Kijowie – AT Piwzavod na Podoli, warzący od wielu lat doskonałe piwo, dostępne głównie w Kijowie. Zachęcam do posmakowania tego piwa w kultowej już knajpie na Podolu, w rejonie Kontraktowej Płoszczy (nar. ulic Nizhnyj Wał i Konstiantiniwskiej).
Piwo w sklepach kosztuje od 3 UAH (około złotówki), a popularne marki od 4 UAH za 1/2 litrową butelkę (wg cen z sierpnia 2009r.). Standardowo moc ukraińskiego piwa wynosi 4,8 – 5,2%.
Wino
Wino z ukraińskich winnic, głównie krymskich (Inkerman, Feodozja, Masandra, okolice Ewpatorii) czy też zlokalizowanych blisko Odessy (Szabo, Koblewo) jest jednym z ciekawszych przeżyć, jakie staje się doświadczeniem turysty przemierzającego Ukrainę. Wino to – praktycznie w Polsce niedostępne – jest obowiązkowym podarkiem, jaki warto sobie sprawić w czasie wizyty u naszego wschodniego sąsiada. Smak oraz bukiet ukraińskich win je często sprawia miłe niespodzianki.
Wina są dostępne w sklepach w szerokim asortymencie w cenach już od 15 UAH (ok. 5,5 PLN) za butelkę są wyśmienitym trunkiem. Ukraińcy lubują się głównie w winach półsłodkich jak i słodkich, zatem miłośnicy win wytrawnych proszeni są o dokładne czytanie etykiet. Moc ukraińskich win waha się od 9,5% do nawet 17%.
Wódka
Ukraina to potentat w produkcji wódek, dlatego sklepowe półki uginają się od wysokoprocentowych wyrobów w bardzo przystępnych cenach, zaczynających się już od 13 UAH za popularne pół litra. Najbardziej znane marki to: Nemiroff, Chlibnyj Dar, Chortyca.