Ok, slijedi moj recept za uspjeh pri treningu igrača za početnike (i to one koji su tek dobili klub - ako neki od izraza nisu jasni, sve je objašnjeno u pravilima - s kojima se obavezno treba upoznati prije daljnjeg čitanja):
1. Optimizacija momčadi:
A) Pregledati momčad po plaći (popis igrača - poredaj po - plaća). U startu svaki igrač dobije previše igrača. Idealna brojka je negdje oko 12-13. Igrače koji imaju najmanju plaću treba odmah otpustiti. Krenuti od dna (od igrača sa najmanjom plaćom) i odpuštati po redu dok ih ne ostane 13. Na taj način minimiziraju se troškovi (plaćanje beskorisnih igrača) te se olakšava održavanje forme - više o tome kasnije.
B) Procijeniti najbolji plan treninga (popis igrača - poredaj po - starosti). Svaki klub u startu ima bar nekoliko igrača sa 18 i 19 godina. To su igrači koje je najbolje trenirati jer najbrže napreduju. Neki igrači od 20 ili 21 godine također mogu biti dobar izbor za trening (pogotovo ako imaju visok potencijal). Sada treba vidjeti ima li više mladih i kvalitetnih playeva i bek šutera ili više krilnih centara i centara. Ovaj vodič ne pokriva trening krila, no najćešće se njih može trenirati kao bek šutere ili krilne centre (ovisi o vještinama).
Kako procijeniti koji igrači su dobri za koju poziciju? To je preduvjet za donošenje odluke o vrsti treninga. Na tu procjenu utječu dva faktora, a to su visina i ocjene vještine (koje su puno bitnije).
Visina utječe na brzinu treninga na način da visoki igrači brže treniraju unutarnje vještine i obratno. Razlika u brzini treninga je ponekad i do 50% između visokog i niskog igrača.
Vještine se dijele na 2 skupine: vanjske (Skok-šut, Domet šuta, Vanjska obrana, Vođenje lopte, Ulaz i Dodavanje), unutarnje (Šut iznutra, Unutrašnja obrana, Skok i Blokiranje). Preostaju još samo Izdržljivost i Slobodna bacanja koji su podjednako važni za sve igrače. Njih se trenira kao momčadski trening te svi igrači (bez obzira na minute) dobivaju trening. Zbog toga se njih trenira samo dva puta u sezoni; na allstar pauzi i na kraju sezone. Jedino se tada igraju samo dvije utakmice u tjednu.
Usporedbom svojih mladih igrača sa dole navedenom tablicom može se dobiti ideju koji su mladi igrači bolji te po tome odabrati trening. Pošto je trening čistih krila najkompliciraniji (zato i nije pokriven u ovom vodiču), za početnike predlažem opredjeljivanje na unutarnji ili vanjski trening.
Tablica važnosti vještina
Kod svake vrsta igrača neke su vještine bitnije (no ni jedna vještina nikad nije beskorisna):
Play
(1) vođenje lopte, dodavanje i vanjska obrana
(2) ulaz i skok-šut
(3) domet šuta i šut iznutra
Bek šuter
(1) skok-šut, domet šuta i vanjska obrana
(2) vođenje lopte i dodavanje
(3) ulaz i šut iznutra
Krilo (a - krilo sa jačim vanjskim vještinama, b - krilo sa jačim unutarnjim vještinama)
(1) skok-šut
(2a) vanjska obrana, domet šuta (pa nakon toga 2b)
(2b) unutrašnja obrana, šut iznutra, skok (pa nakon toga 2a)
(3) ulaz, vođenje lopte i dodavanje
Krilni centar
(1) šut iznutra, unutrašnja obrana, skok
(2) skok-šut, blokiranje
(3) ulaz, dodavanje, vođenje lopte
Centar
(1) šut iznutra, unutrašnja obrana, skok
(2) blokiranje
(3) ulaz, dodavanje, vođenje lopte
Ova se tablica može koristiti i kao referenca za postavljanje standardne momčadi, no više o tome kasnije.
Ukoliko se izabere unutarnji trening, na transfer listu treba staviti mlade vanjske igrače (njih treba prodati jer ih netko drugi možda želi trenirati te će zato za takve igrače platiti puno više od starijih igrača) i starije unutarnje (prestare za trening - nepotrebne), poželjno sa početnom cijenom od 1kn (bez brige, jako rijetko se događa da se nekog igrača proda za prenisku cijenu - osim ako ga se ne prodaje usred noći). Obratno vrijedi za vanjski trening, odnosno prodati treba mlade unutarnje i starije vanjske igrače.
Copyright by Kvarc, 2009.
Last edited by BB-Marin at 6/24/2009 6:18:31 AM