2b. Unutarnji trening
A) Odabir igrača
Odabrati grupu od 5 mladih igrača za trening - takozvane trenirce (najrađe od 18 i 19 god, ali može i do 21 god); 3 krilna centra i 2 centra ili obratno. Pri biranju igrača ignorirati njihovu "najbolju poziciju" - orijentirati se samo po vještinama i njihovom usporedbom sa gornjom tablicom. Za slučaj da se trenira potencijalni reprezentativac (18 godina i potencijal bar superzvijezda) grupu je potrebno bazirati na 3 trenirca sličnih najjačih vještina.
Ukoliko nedostaje treniraca, takve treba kupiti koristeći se sredstvima zarađenim od prodaje preostalih nepotrebnih igrača (ne od početnih sredstava – velik dio njih treba potrošiti na zapošljavanje trenera razine 5 sa čim manjom plaćom - on ima prioritet prije kupovine treniraca).
B) Odabir vrste treninga
(trening - odaberi vrstu treninga)
Svaka vrsta treninga unaprijeđuje više vještina igrača. Npr, ukoliko se trenira unutrašnja obrana te se odabere C / KC, to znači da će svoje vještine povećati trenirci koji su taj tjedan igrali na pozicijama centra i krilnog centra, i to najviše unutrašnju obranu, te ponešto blokiranje, šut iznutra i ulaz.
Kompletna tablica unutarnjih treninga:
Blokiranje šuta
(1) Blokiranje
(2) Unutrašnja obrana i skok
Unutrašnja obrana
(1) Unutrašnja obrana
(2) Blokiranje, šut iznutra i ulaz
Skok
(1) Skok
(2) Unutrašnja obrana i šut iznutra
Šut iznutra
(1) Šut iznutra
(2) Unutrašnja obrana i skok-šut
C) Rotacija treninga:
Blokiranje se pri treningu unutrašnje obrane dovoljno brzo razvija te ga ne treba posebno trenirati. Pri izboru treninga obavezno treba odabrati odgovarajuće pozicije na kojima će se trenirce trenirati. Za treniranje 5 treniraca potrebno je uvijek trenirati dvije pozicije, ni manje ni više (osim u slučaju da se trenira potencijalni reprezentativac kada se preporuča trening samo jedne pozicije).
Preporučam rotaciju unutrašnja obrana, šut iznutra i skok (po jedan tjedan svaku). Ponekad je korisno unutrašnjim igračima dati i pokoji tjedan treninga sekundarnih vještina, te se često tada treniraju skok šut, dodavanje ili ulaz, no takvi su treninzi teško ostvarivi (jer u tom slučaju neki centar ili krilni centar mora odigrati 48 min na nekima od vanjskih pozicija).
D) Raspored minuta:
Optimalan trening je 48 ili više minuta na odgovarajućim (izabranim za trening) pozicijama. Trening preko te brojke ne škodi, no tada je teško dati puni trening svim trenircima. Ukoliko neki trenirac ne dobije puni trening, njegove vještine sporije napreduju (proporcionalno sa brojem minuta koje je primio).
Pošto se tjedno igraju 3 utakmice (2 ligaške i kup ili prijateljska), najbolje je trenirce trenirati u takvom rasporedu da dva najbolja igraju u početnoj petorci protiv zahtjevnijih protivnika u ligi tog tjedna, a kao prve zamjene protiv lakšeg protivnika. Ostale trenirce treba rotirati na način da barem jednom u te 3 utakmice igraju u početnoj petorci i jednom kao prva zamjena. Dakako, postav treniraca za treću utakmicu itekako ovisi o količini minuta koje su odigrali u prve dvije utakmice (odigrane minute provjeriti u tjednoj statistici).
Ukoliko nekom od treniraca pred treću utakmicu nedostaje samo 2 do 3 minute do 48, može ga se staviti kao drugu zamjenu. Kod treninga potencijalnog reprezentativca često će jedan od 2 preostala trenirca tjedan završiti sa velikim manjkom potrebnih minuta.
Prijateljske utakmice je najlakše dogovoriti sa igračima koji su online (države-odabrati državu-korisnika online:XX-ime momčadi). Postupak ponoviti nekoliko puta, te takav pristup gotovo garantira brzo dogovaranje prijateljske utakmice.
Da bi se neka vještina podigla za razinu, ponekad je potrebno određeni trening trenirati više tjedana, no to ne znači da trening nije imao efekta - samo se taj efekt još ne vidi.