Tutaj chodzi o dane do statystyk meczowych. Jeżeli to one decydują o przebiegu spotkania, to:
1. Wyjątkowo często się mylą :), bo jest mnóstwo meczów, w których statystyki nie odzwierciedlają wyniku.
2. Po co PG czy SG rzut z bliska? A jakby nie patrzeć większość twierdzi (niekoniecznie słusznie), że jest potrzebne.
Jeżeli tylko te statystyki decydują, do wszystkie pozostałe rozważania nie mają sensu.
Ale w regułach jest napisane, że określają one co dzieje się podczas posiadanie piłki (tłumaczenie jest w miarę dokładne). Ale nie pisze nic o rzucie. Może być tak, że służą one do wyliczania prawdopodobieństwa oddania rzutu z danego miejsca, przechwytu, zbiórki itp., ale już w chwili, gdy zapadnie decyzja o tym, kto wyskoczy do zbiórki, czy też kto rzuca (i broni) zaczynają grać rolę umiejętności poszczególnych zawodników.
Być może są one wtedy rozpatrywane osobno, być może tylko modyfikują wpływ siły zespołu. Trudno powiedzieć, a i tak to wszystko jest w sferze rozważań i domysłów.
Być może jest tak, że przewaga (drużynowa) w ataku z dystansu powoduje, że większość rzutów będzie rzucana właśnie z dystansu (taktyki obu drużyn są wkalkulowywane w statystyki, TiE i CT nie) - choć naturalnie taktyka podkoszowa może nieco ten rozkład akcji zmienić. Ale o samym rzucie decydują umiejętności zawodników (choć niekoniecznie, bo być może umiejętności tylko modyfikują wyliczoną siłę całej drużyny - jest to dosyć prawdopodobne, bo przy taktykach na styk mogłoby to decydować o przewadze konkretnej drużyny). Dlatego właśnie często ustawia się najlepszego obrońcę przeciwko najlepiej rzucającemu rywalowi. A takiej sytuacji, jeżeli wypadnie, że ma rzucać C i bronić go C, to lepiej, aby ten drugi miał jakiś tam poziom OD :)