3. Odabir standardne postave, forma i entuzijazam
(raspored utakmica - postavite momčad)
A) Standardna postava:
Nakon što se postave trenirci na njihove pozicije, potrebno je i ostale pozicije popuniti odgovarajućim igračima. Pri tome najviše pomaže gore navedena tablica važnosti vještina. Vrlo je vjerojatno da je nakon početnih otpuštanja i prodaje nepotrebnih igrača momčad nebalansirana. Svaka pozicija treba biti pokrivena sa barem 2 igrača. Ako to nije slučaj, potrebno je kupiti igrače koji nedostaju. Novac za kupovinu doći će od prodaje nepotrebnih igrača (ostatak nakon što se kupe trenirci koji nedostaju - oni imaju prioritet).
Nakon što se početna petorka i njihove zamjene popune, potrebno je označiti "Odaberi ovu kao standardnu postavu." i poslati odredbe. Potencijal igrača nikako ne utječe na njihovu izvedbu u igri, on je samo bitan s aspekta treninga!
B) Forma:
Kod biranja najjače postave treba imati na umu da pri važnim utakmicama još jedan parametar dolazi u obzir, a to je forma. Poželjno je formu održavati iznad nivoa "dobar". To će se postići mjenjanjem postave tako da nakon 3 utakmice u jednom tjednu svaki igrač (ne samo trenirci) ima barem 48 i ne više od 90 minuta (idealno je više od 55 i manje od 75 minuta). Nikada se nesmije gubiti tjedan treninga na momčadski trening forme! Forma se na početku svake sezone vraća na nivo "dobar".
C) Entuzijazam:
Svaka ekipa počinje sa entuzijazmom 5, te se on regulira postavkom stava prije svake utakmice. Ukoliko se igrači u nekoj utakmici više potrude (stav se postavi na "trgaona"), entuzijazam će se prepoloviti. Postavom stava na "laganicu", entuzijazam se diže za par razina ali se igrači puno manje trude na terenu, što se i očituje na rezultatu.
Entuzijazam uvelike utječe na izvedbu svih igrača. Slabija ekipa sa entuzijazmom 10 i stavom "normalan" (niti će se puno truditi niti će puštati) često će pobijediti puno jaču momčad također sa stavom "normalan" ali entuzijazmom 2.
4. Ekonomija, potencijal i transfer:
A) Ekonomija:
Novac koji stoji, propada. Sav novac treba ulagati u razne aspekte igre (igrače, osoblje, dvoranu...) i na taj način omogućiti brži razvoj kluba. Također treba paziti da se ne uđe u minus jer banka tada zaračunava visoke kamate.
B) Potencijal i transfer:
Svaki trenirac ima svoj potencijal koji će eventualno, sa pravilnim i upornim treningom, dostići. Ukoliko ga dostigne, dolazi do takozvanog "mekog ograničenja", što znači da će mu se trening osjetno usporiti (nikad se neće zaustaviti). Taj je trenutak za svakog igrača individualan i potrebno je nešto iskustva da ga se prepozna.
Nadalje, to je najbolji trenutak za prodaju trenirca (osim ako ionako nije prestar). Često je teško rastati se sa nekim igračima koje se dugo trenira te je velika greška koristiti argument "ako ga prodam, tko će mi igrati?". Bolje je igrača prodati, a zarađena sredstva uložiti u novog trenirca i/ili igrača kojeg se neće trenirati ali će ojačati pozicije koje se ne trenira.
5. Dvorana:
Dvoranu na početku ne treba proširivati već samo treba povećavati cijene karata ukoliko je neki od segmenata dvorane popunjen. Na taj će se način postupno dobiti osjećaj za cijene karata (potrebno je nekoliko mjeseci isprobavanja). Nakon toga, dvoranu treba postupno povećavati, jer je to dugoročno najbolje uložen novac.
6. Draft:
Na kraju svake sezone draftom se mogu dobiti vrlo korisni igrači (3 igrača sve skupa). Ukoliko se ulaže u draft, kada se pokažu rezultati drafta, lakše je izabrati bolje igrače. Niti jedan početnik nema dovoljno sredstava za ulaganje punog iznosa u draft tako da se preporuča ulaganje od 5 000kn (taj će se tjedan pratiti 1 igrač) do max 10 000kn tjedno (2 igrača). Ukoliko ste uvjereni da ćete sezonu završiti pri dnu tablice, možete se čak odvažiti i uložiti 20 000kn (3 igrača), jer niže rangirani klubovi imaju prednost pri izboru draftiranih igrača.
Last edited by BB-Marin at 3/14/2009 9:04:59 AM