Edzéstervezés
Bevezetés
Milyen cím ez? Edzést nem tervezgetni, hanem csinálni kell-mondhatja bármely játékos, és teljesen igaza van. Nem árt azonban, ha néhány dolgot átgondolunk a szezon elején, és akár közben is. Az edzés a játék egyik legfontosabb része, és ha valamit, hát ezt jól kell művelni ahhoz, hogy hosszabb távon sikeres légy. Persze ez a pár sor nem kötelezően követendő kánon, inkább csak gondolatébresztő. Én így csinálom, ezeket a dolgokat tartom fontosnak, több mint 10 szezonnyi tapasztalattal a hátam mögött…
Alapvető általánosságokkal most nem foglalkozom: a BB wiki jól összefoglalja az edzésről (is) a legfontosabb alapokat. Miután átrágtuk magunkat rajta, (tényleg elolvastad???) nézzünk konkrét kérdéseket és lehetséges válaszokat!
Milyen posztra/posztokra edzünk?
El kell döntenünk, hogy külső, vagy belső posztokra kezdünk edzeni, illetve hány posztos edzést művelünk. Kezdőknek belső embereket szoktak ajánlani, mondván az egyszerűbb. Ez talán igaz, de vannak komoly ellenérvek is:
1. Mivel a jelenlegi meccsmotor nem támogatja a belső támadásokat, így a gyorsabban fejleszthető centerek ára a piacon is jelentősen esett.
2. Mi van akkor, ha a keretünkben nincs edzhető center/erőcsatár, van viszont külső ember-esetleg több is?
Véleményem szerint a kezdők legjobban teszik, ha az alapként kapott keretükből indulnak ki-a saját játékosnál nincs olcsóbb! Persze vigyázzunk: ezek az emberek legyenek minél fiatalabbak, és lehetőség szerint minél jobb (minimum 4-es) potenciállal rendelkezzenek. (A két feltétel tehát együttesen teljesüljön: semmi értelme 26 éves, 10-es potenciálú jelöltet trenírozni-de a 18 éves 1-es tehetségűt sem ajánlom…) Ha kevés (vagy nulla számú) a saját fiatal, akkor lehet menni piacra-roppant óvatosan!
Ami fontos még: egyposztos edzést vagy kétposztost (esetleg többposztost) művelünk. Bár az edzhető játékosok száma egyposztos edzés esetén a legalacsonyabb, én mégis ezt ajánlom mindenkinek. Az ok egyszerű: így a leghatékonyabb az edzés, és kezdőként nagyon nem mindegy, hogy mikorra lesz „kész” a játékosunk… Persze vannak érvek a két posztra történő trenírozás mellett is (több játékos edzhető, sérülés esetén sem borul fel a rendszer olyan könnyen, stb.), tehát itt is érvényes: mindenki saját feje és elképzelése után mehet. Ráadásul van néhány edzésfajta (tempódobás, lepattanó, egy-egy ellen), amelyek csak két-vagy többposztos beosztással trenírozhatók-ez is fontos szempont lehet az egyposztos edzéshez képest kb. 75-80%-os hatékonyságú kétposztos tréning mellett.
Ha eldöntöttük ezt a lényeges kérdést, jöhet a tehetségbeszerző körút a piacon. Kezdőként kevés pénzünk van, érdemes átgondolni, hogy egy kisebb vagyonba kerülő, 8-as potenciálú emberke helyett esetleg sokkal jobban megéri két-három, 4-es vagy 5-ös potenciálú, de esetleg jobb indulóskillekkel bíró fiatalt választani. Erre ösztönöz minket az árakon túl az a tény is, hogy egyrészt tovább tart maximumig edzeni egy leendő szupersztárt, másrészt addig fizetést is kér majd-nem is keveset… Ha egyposztos edzést tartasz, akkor az adott posztra 3, ha kétposztost, akkor 6 embert tudsz edzeni úgy, hogy optimális esetben mindegyik 48 percet játszik az edzett poszton, ami elengedhetetlenül szükséges a 100%-os edzéshez. Optimális eset ritkán van, ezért azt szokták ajánlani, hogy legyen 2, illetve 4 embered, akik minden edzést teljesen megkapnak, illetve 1 vagy 2 olyan „tartalék edzetted” akik lehet, hogy éppen kevesebb edzéspercet kapnak, de még fejleszthetők, így nem vész kárba az értékes edzésperc. (Sokan úgy csinálják, hogy a két edzett 18 éves mellé vesznek egy-két olcsóbb 19 évest, edzésrangsorban utolsónak: nem biztos, hogy mindig teljes edzést kapnak, de a töredékedzéstől is fejlődnek, és később a piacon eladhatóak, vagy csereként bevethetőek lesznek.) Nagyon fontos: ha kiesel a kupából, akkor minden hétre köss le barátságos találkozót, mivel csak így lesz meg a heti 3 összecsapásod, és a megfelelő (3x48) játékperc!