BuzzerBeater Forums

BB Poland > Efekt elastyczności

Efekt elastyczności

Set priority
Show messages by
From: ufo666
This Post:
00
158106.47 in reply to 158106.43
Date: 7/29/2011 7:26:59 AM
Overall Posts Rated:
00
Na globalu jest osobny wątek poświęcony skokom nie powiązanym ze sobą skili. I najwięcej jest właśnie skoków przy trenowaniu FT (pewnie dlatego, że dużo os trenowało to w tym tygodniu) od JS po BS. Po treningu ST i całej reszty też tak jest mniej więcej. Więc bardzo prawdopodobnie jest, że te dodatkowe skoki są całkowicie losowe. Szczęście trochę potrzeba żeby skoczyło to co byśmy chcieli ;)

This Post:
00
158106.48 in reply to 158106.45
Date: 7/29/2011 7:27:30 AM
Overall Posts Rated:
12061206
wg mnie najlepsza opcja to założyć nowy wątek, żeby właśnie nie mieszać pojęć.

This Post:
00
158106.49 in reply to 158106.41
Date: 7/29/2011 7:33:46 AM
Overall Posts Rated:
1919
To teraz mnie ciekawi czy opłaca mi się dawać jakies 6 treningow pod rząd OD :) Czy może lepiej cos pokombinowac :P Np. Jakas Kondycha xD

This Post:
00
158106.50 in reply to 158106.49
Date: 7/29/2011 7:34:36 AM
Matrix Mighty Dunkers
II.4
Overall Posts Rated:
10021002
Luki przejź do wątku Trening przekrojowy

This Post:
66
158106.51 in reply to 158106.50
Date: 11/18/2011 3:14:52 PM
Overall Posts Rated:
12061206
Pokusiłem się o małe opracowanie odnośnie efektu elastyczności.

Istnieją teorie, że przy odpowiednim wyborze kolejności treningu, właśnie dzięki efektowi elastyczności, można zyskać na treningu, trenować szybciej i w efekcie w krótszym czasie otrzymać lepszego zawodnika.

Na początek chciałbym zaznaczyć, że ja w to nie wierze. Moja opinia jest taka, że jeśli dzięki efektowi elastyczności skill główny trenowany danym treningiem trenuje się szybciej, to skille powiązane trenują się wolniej. W efekcie tak na prawdę nic całościowo nie zyskujemy, tylko rozkład treningu jest inny. Pomaga to robić zawodników multiskillowych, bo skille niższe od innych trenują się szybciej a skille wyższe od innych trenują się wolniej. Tak więc wg mnie efekt elastyczności działa identycznie na skille powiązane jak trening przekrojowy na skille niepowiązane. W związku z tym, wg mnie, kolejność treningu nie ma wielkiego znaczenia, nie otrzymamy w ten sposób dodatkowych skoków.

No ale skoro kolejność treningu nie ma znaczenia, no to można by trenować w dowolnej kolejności. Można też także trenować w takiej kolejności, która pozwalałaby trenować szybciej przy założeniu, że efekt elastyczności może dać nam dodatkowe skoki. W końcu jeśli mam rację, to nic nie tracimy. A jeśli nie mam racji, no to możemy zyskać.

No więc w jakiej kolejności trenować, żeby zarobić na efekcie elastyczności (przy założeniu, że da się zarobić). Generalnie nie wiadomo - no bo jeśli nie wiadomo, czy na efekcie elastyczności można zyskać, to tym bardziej nie wiadomo w jakiej kolejności należałoby trenować, żeby ten niepewny zysk otrzymać ;-)

Być może należałoby najpierw trenować te skille, które trenują się najszybciej. Szybko wytrenujemy ich do wysokich poziomów, a potem będą nam one "podciągać" wolno trenujące się skille - istnieją takie teorie. Jest to jakiś pomysł, można spróbować. Tyle tylko, że tak na prawdę to nie wiadomo które skille trenują się najszybciej. Podobno DV jest szybkie a OD lub JR wolne. Ale przecież to też zależy od wzrostu, więc ciężko by było ułożyć skille w kolejności od najszybciej do najwolniej trenowanego.

Istnieje też taka teoria, że skill główny trenowany danym treningiem trenuje się szybciej dzięki efektowi elastyczności wtedy, jeśli skille powiązane są wysokie. A więc trenować by należało najpierw te skille, które są najczęściej występują jako powiązane przy innych treningach, a najpóźniej te skille, które najrzadziej występują jako powiązane.

I właśnie przy takim założeniu spróbowałem opracować optymalną kolejność treningu. Nie daję na nią żadnej gwarancji, no ale zawsze może ktoś spróbować, bo przecież i tak nic nie straci.

Jak wytyczyłem tą "optymalną ścieżkę treningu"? Otóż zrobiłem sobie zestawienie który skill korzysta z innych skilli (ciągle przy założeniu, że na efekcie elastyczności da się zyskać dzięki wysokim skillom powiązanym), no i wybrałem te kolejności, na których korzystamy.

No i wyszło mi coś takiego:


HN --> JS(G) --> IS --> DV(F) --> ID --> RB --> SB
| |
| |---> OD
|
|-----> PS
|
|-----> JR


Mój tok rozumowania przedstawiony jest tutaj:
http://bbtools.x10.mx/files/efekt-elastycznosci.pdf

A więc należałoby zacząć od treningów HN, JS, IS, DV i tak po kolei. No i jeśli efekt elastyczności działa przy wcześniej przedstawionych założeniach, to zyskamy przyśpieszenie w treningu.
Ja w to nie wierzę i ja generalnie JS oraz DV a pewnie nawet IS trenowałbym na samym końcu i taka kolejność mi się nie podoba. Bo rzuty uważam za mniej ważne od obrony, cenię od nich wyżej także zbiórki i płynność. No ale może komuś taka kolejność przypadnie do gustu, a nuż widelec.

This Post:
00
158106.52 in reply to 158106.51
Date: 11/18/2011 3:48:00 PM
Matrix Mighty Dunkers
II.4
Overall Posts Rated:
10021002
+1 :)

no powiem sympatyczne opracowanko, ja tylko się zastanawiam do jakich wniosków doprowadzi mnie analiza efektu elastyczności i przekrojowego razem wziętych.

bo w sumie jeśli wzięlibyśmy trening jeden na jednego powiedzmy dwa sezony (może nie całe) dla PG/SG wzrost 185 (dolne skile poziom 4 równo, bez dziur, górne niezależnie od pod poziomów zaczynamy od porządnych), trenuje maks tego co może, DR poziom 16, HN (14-15) JS (9-10) taki poziom byśmy wytrenowali. Potem zaczynamy trenować OD to zgodnie z tabelka Parot'a OD w wieku 20 lat trenuje się 0.84% i wzrost 0.99%, ciekawe czy efekt elastyczny zbilansuje nam stratę wynikającą z wieku. Do tego zgodnie z teoria efektu przekrojowego (trenuja sie skile najbardziej potrzebne), podczas treningu 1on1 powinien taki zawodnik skoczyć w PA, OD skile najbardziej potrzebne PG. Nie przewiduje skoków w dolnych skilach choć oczywiście mogą się pojawić.

pozdro King


This Post:
00
158106.53 in reply to 158106.52
Date: 11/18/2011 4:16:16 PM
Overall Posts Rated:
12061206
Po pierwsze ja uważam, że nie da się nic zyskać na efekcie elastyczności. To jest moje stanowisko. Ale jeśli jednak da się zyskać (i dodatkowo jeśli prawdziwa jest teoria, że to właśnie wysokie skille powiązane podciągają skill główny) to wtedy prawdopodobnie należałoby spróbować zastosować taką kolejność jak podałem wcześniej.

Wg mnie efekt elastyczności działa identycznie jak trening przekrojowy. Tylko że efekt elastyczności dotyczy znanych skilli (zwykle dwóch-trzech powiązanych) natomiast trening przekrojowy dotyczy losowego skilla (jednego z około 7-8 innych niż skill główny oraz skille powiązane).

(Pod pojęciem skill główny rozumiem tutaj skill najbardziej trenowany danym treningiem - zwykle mający taką samą nazwę jak sam trening. To tak dla uściślenia bo pod pojęciem "skill główny rozumie się też coś innego - skille najważniejsze na danej pozycji, ale to ma związek z pozycją a nie treningiem).

A więc (taka jest moja opinia) im większy skill główny tym wolniej się trenuje - a dzięki temu szybciej się trenują zarówno skille powiązane oraz jeden skill niepowiązany (dzięki treningowi przekrojowemu). A jeśli skill główny jest niższy to, trenuje się szybciej (a przez to skille powiązane oraz jeden skill przekrojowy wolniej). Tak więc można powiedzieć, że skill powiązany przy treningu przekrojowym doświadcza efektu elastyczności w identyczny sposób jak skille powiązane.

Na globalu co prawda parę osób się chwaliło, że trenując najpierw DV potem inne skille im skaczą szybciej. Ale wg mnie przez to skille powiązane trenują się wolniej i summa summarum nic się nie zyskuje. Oprócz tego zwracają ludzie uwagę, że bardzo długo muszą czekać na skoki skilli gdy są na wysokim poziomie (17 i więcej). To by potwierdzało moją opinię. No i rzeczywiście robi się problem jak się najpierw wyżyłuje DV do poziomu ponad 16, to potem samo może się podciągnąć dużo ponad 20i to też może być kłopot w pensji (a dodatkowo możemy nie zdążyć wytrenować zawodnika, bo zanim się zestarzeje lub zablokuje).

No i dlatego ta kolejność, która mi wyszła z analizy efektu elastyczności, nie podoba mi się. I nie polecam jej, a już szczególnie w przypadku zawodników trenowanych do U21, bo tu liczy się czas i jak najszybsze zrobienie konkretnych skilli. No ale jeśli ktoś nie trenuje dla U21 tylko dla siebie (lub nawet pod kątem NT) to może spróbować. I może taka próba rzuci nowe światło na efekt elastyczności.

Na marginesie odnośnie treningu przekrojowego chciałbym sprostować, że trening przekrojowy nie trenuje najbardziej potrzebnego skilla - prawdopodobnie skill do przekroju jest wybierany całkowicie losowo.

Message deleted