BuzzerBeater Forums

BB Poland > [U21] Walia

[U21] Walia

Set priority
Show messages by
This Post:
00
141911.7 in reply to 141911.6
Date: 4/25/2010 5:41:34 AM
AC_Milan
IV.13
Overall Posts Rated:
231231
W 1984 roku w pobliżu Lindow Moss w Cheshire dwaj kopacze torfu odnaleźli ciało, które – jak później ustalili naukowcy – pochodziło z I wieku. "Człowiek z Lindow" (przez miejscowych zwany żartobliwie "Piotrusiem Bagiennym") padł ofiarą rytualnego zabójstwa, a w jego żołądku znaleziono między innymi pyłki jemioły. Sugerowało to, że Grecy i Rzymianie mieli rację: obrzędy druidów miały makabryczny przebieg, jemioła i krew rzeczywiście mieszały się ze sobą.

Jednak Ronald Hutton, szczegółowo analizując te dowody, pokazuje że niczego nie możemy być pewni. Jeśli chodzi o pyłek jemioły, to w żołądku "Człowieka z Lindow" znaleziono go zaledwie cztery ziarna – tak minimalna ilość mogła znaleźć się w jego posiłku zupełnie przypadkowo. Ślady sugerujące rytualne uduszenie mogły w rzeczywistości pochodzić od naszyjnika, w którym mężczyzna został pochowany, a który skorodował leżąc w torfie przez niemal dwa tysiące lat. Cięcie na szyi równie dobrze mogło być spowodowane przez używaną przez kopaczy maszynę do wycinania torfu.

Bo, jak podkreśla autor, warto pamiętać, że bardzo niewielu Rzymian i Greków miało wiedzę "z pierwszej ręki" na temat druidów z Galii i Brytanii. A jedyny człowiek, który rzeczywiście mógł taką wiedzę zgromadzić – Juliusz Cezar – wyraźnie czerpał swoje informacje o druidach z wcześniej napisanych dzieł innych autorów.

Cała nasza wiedza o tym kim – i czym – byli druidzi bazuje w gruncie rzeczy na bardzo skąpej literaturze starożytnej. Archeologowie najpierw interpretują teksty, a potem wybierają te znaleziska, które wydają się je potwierdzać. Profesor Hutton omawia ich prace – i wykazuje, jak bardzo są nieprzekonujące – na niecałych 50 stronach swojej książki. Całą resztę w sumie ponad 400 stron zapisanych drobnym drukiem wypełnia nie tyle historia druidów – jak mógłby sugerować podtytuł – ile historia tego, co ludzie myśleli, wyobrażali sobie i twierdzili na ich temat.

To, oczywiście, bardzo szeroki i bogaty temat: przede wszystkim ze względu na fakt, że ludzka wyobraźnia miała do wypełnienia niemal zupełnie białe płótno, na którym mogła namalować każdą mniej lub bardziej historyczną fantazję. W czasach elżbietańskich płomienny protestancki historyk John Bale pokazywał druidów jako prototyp ówczesnego stereotypu katolickiego duchowieństwa, ludzi skażonych korupcją i hipokryzją – ale żyjący niemal w tym samym czasie lekarz John Caius wysławiał ich jako piewców mądrości i założycieli uniwersytetu w Cambridge.

Co warto wiedzieć o Walii?

W tym roku Cardiff (przepraszam Walijczyków, oczywiście Caerdydd ) 21 grudnia obchodzić będzie 55 rocznicę jako stolica Walii i 105-lecie otrzymania praw miejskich. Na szczęście walijskiej tożsamości nie zagraża już angielska dominacja. Na północy kraju jednak wciąż obecna jest niechęć wobec Anglików czy dystans wobec wszelkich obcych przybyszy.

Latem w Walii jest na tyle chłodno, że raczej nie należy liczyć na możliwość kąpieli w morzu czy innych otwartych akwenach, za to zimą o śnieg jest równie trudno. Z tego samego powodu Walię można odwiedzać zarówno późną jesienią jak i wczesną zimą. Wciąż jest wówczas dosyć zielono, a wczesne zmierzchy dodają tej bajecznie mrocznej krainie dodatkowej tajemniczości. Zwiedzania Walii bynajmniej nie należy ograniczyć do samego li tylko Cardiff.

Ale stolica jak najbardziej zachęca, chociażby swoimi 330 parkami i ogrodami, które pomagają jej w utrzymaniu opinii jednego z bardziej zielonych miast Brytanii. Należy również wspomnieć, że Walia jest dwujęzyczna i obowiązują tam napisy zarówno w języku angielskim jak i walijskim. Cardiff powstało za sprawą Rzymian, którzy w 75 r. postawili w miejscu obecnego centrum miasta fort nad rzeką Taff. Tysiąc lat później stał tam normański zamek, którego losy były tak kręte jak walijska historia. Kilkakrotnie przebudowywany, od 1948 r. jest własnością miasta. A przy okazji bardzo dobrym punktem orientacyjnym, gdybyśmy zgubili się w centrum.

Message deleted
This Post:
00
141911.9 in reply to 141911.7
Date: 4/25/2010 5:42:37 AM
AC_Milan
IV.13
Overall Posts Rated:
231231
Ruszając z Cardiff, trzeba zachować ostrożność. Miasto przyniosło pecha królowi Arturowi i antarktycznej ekspedycji. Według Thomasa Malory'ego, autora dzieła o życiu i śmierci legendarnego króla, to właśnie stąd pewna zakochana czarodziejka zwiodła go do północnej Walii, gdzie rozczarowana brakiem wzajemności próbowała go później zniszczyć. Aż do końca Cardiff było dość pechowym miejscem dla bohaterów legendy. To tu wsiadł na statek do swojej zamorskiej krainy romansujący z żoną króla Sir Lancelot, i stąd udał się za nim Artur, by wydać mu bitwę. Opuszczając Cardiff, mianował władcą na czas swej nieobecności Mordreda - nieślubnego syna, który go wkrótce oszukał, a w końcu zabił. Jest jednak i pozytywna wzmianka Malory'ego o Cardiff: imię pochodzącego stąd Sir Lamiela z adnotacją, że "był wielkim kochankiem".

Swoją ekspedycję zaczęli tu również zdobywcy bieguna południowego pod wodzą Roberta Falcona Scotta http://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Falcon_Scott, http://archiwum.wiz.pl/1997/97012100.asp. Ich klęskę z 1912 r. (w brytyjskiej tradycji narodowej uważaną za heroiczną) upamiętnia interesujący pomnik nad zatoką Cardiff Bay.

Wokół miasta atrakcji nie brakuje. Jedno popołudnie wystarczy na wyprawę do ruin XII-wiecznego Tintern Abbey, cysterskiego opactwa w dolinie Wye. Od walijskiego Tintern rozpoczął się angielski romantyzm - 13 lipca 1798 r. zobaczył opactwo niespełna 30-letni poeta William Wordsworth, zrobiło na nim wielkie wrażenie. W drodze z Tintern przez pięć dni pisał poemat inspirowany tą wizytą. Niezatytułowany utwór uznamy dziś pewnie za dość bełkotliwy. Przeczytajmy chociaż przypis, którym Wordsworth go opatrzył: "Żadnego swojego wiersza nie pisałem w okolicznościach dla mnie milszych, niż tego".

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/Tinter...

http://www.sacred-destinations.com/wales/images/tintern-a...

W tym roku „prawdziwą” Walię będzie można znaleźć na południu kraju. Dlaczego tam? Ponieważ w dniach 31 lipca – 7 sierpnia w Blaenau Gwent http://pl.wikipedia.org/wiki/Blaenau_Gwent odbędzie się Narodowy Eisteddfod http://en.wikipedia.org/wiki/Eisteddfod http://www.eisteddfod.org.uk/english/ uważany za największy i najstarszy konkursowy festiwal poetycki w Europie. Dziś Eisteddfod to nie tylko wiersz, muzyka i teatr, ale i slam poetry (poezja mówiona) czy występy rockowe.

Narodowy Eisteddfod odbywa się co roku gdzie indziej: raz na południu, raz na północy kraju - w tym roku odbędzie się jak już wspomniałem na południu. Odwiedza go około 20 tys. gości dziennie. Udokumentowana tradycja konkursu sięga drugiej połowy XII w. Już w 1176 r. książę Rhys ap Gruffydd gościł na zamku w Cardigan pierwszy walijski konkurs poezji i pieśni.

Dziś niemal trzymilionowa Walia żyje od Eisteddfodu do Eisteddfodu. Ten zaś na początku każdego sierpnia trwa od soboty do soboty. Wziął nazwę od czasownika "eistedd", czyli "siedzieć". Główną nagrodą dla zwycięskiego poety było bowiem miejsce przy książęcym stole. Gerwyn Wiliams, zwycięzca poetyckiej części Eisteddfodu z 1994 r., mówi, że intencję udziału w konkursie zgłasza się na co najmniej rok i jeden dzień wcześniej, a o wyniku rozstrzyga Zgromadzenie Bardów. W czasie Narodowego Eisteddfodu nie wypada mówić po angielsku.

This Post:
00
141911.10 in reply to 141911.9
Date: 4/25/2010 5:43:38 AM
AC_Milan
IV.13
Overall Posts Rated:
231231
Do niedawna językowi walijskiemu, wywodzącemu się z języka Celtów i jednemu z najstarszych w Europie, groziło zniknięcie. Na całym świecie posługuje się nim 580 tys. ludzi, poza Walią także w społecznościach imigranckich w Stanach Zjednoczonych czy Argentynie. Po kilkuset latach antywalijskiej polityki w samej Walii tylko co piąty mieszkaniec zna ten urzędowy język. Powstają już jednak walijskie wersje programów Microsoftu, po walijsku nadają też stacje radiowe. Coraz trudniej zrobić karierę, gdy spośród dwóch urzędowych języków zna się tylko angielski. Dzięki polityce dwujęzyczności rośnie też zainteresowanie walijską kulturą.

Ma w tym udział obchodzony 25 stycznia Dzień św. Dwynwen, któremu w tradycji anglosaskiej odpowiadają walentynki. Żyjąca w piątym wieku księżniczka Dwynwen stała się walijską patronką zakochanych, bo według legendy Bóg miał zawsze spełniać jej prośby dotyczące ludzkich spraw miłosnych.

W całej Walii, gdy wspomina się konkretny rok, to precyzuje się, że wtedy Eisteddfod był w tym a tym miejscu. O 2010 będzie się więc mówić, że odbył się w Blaenau Gwent a o 2011, że gospodarzem Eisteddfod było Wrexham. Dla mnie wręcz nieprawdopodobnym jest fakt, iż w obecnych czasach corocznemu Eisteddfodowi udaje się więc rzecz trudna do osiągnięcia dla tygodniowego festiwalu - na nim opiera się tożsamość całego narodu.

Koszykówka w Walii

Reprezentacja Walii znajduje się obecnie na 75 miejscu w rankingu FIBA do której należy od 1956 roku. Obecnie podobnie jak Szkocja jako część reprezentacji Wielkiej Brytanii przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku w Londynie. Reprezentacja Walii natomiast znajduje się w europejskiej Dywizji C. Najlepszy jej wynik to drugie miejsce w tej dywizji w 2002 roku.

W Walii obecnie są dwie ligi South Wales Valleys League (SWVL) http://www.valleysbasketball.co.uk/leagues/09_10_senior.h... oraz North Wales Basketball Association (NWBA) http://www.northwalesbasketball.co.uk/senior.htm.

Turystyka

Główną przyczyną przybywania do Walii turystów są jej piękne krajobrazy. Wczasowicze przyjeżdżają tu by zobaczyć skaliste, klifowe wybrzeża, malownicze wioski, położone na wyżynnych , a także górzystych terenach. Jest tu wiele możliwości do spędzania wolnego czasu. Bardzo często turyści wybierają się na wspinaczkę po górach, jak i spacery po lasach czy zachwycanie się urokiem wybrzeży morskich. Oprócz wspaniałych krajobrazów, Walia cieszy się bogatą kulturą i niesamowitymi zabytkami.

Do tradycyjnej listy siedmiu cudów Wali zaliczamy: najwyższy szczyt- Snowdon;

http://www.inkonpaper.me.uk/wordpress/wp-content/uploads/...

http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/01/17/76/9...

Ja dodałbym jeszcze oczywiście Snowdonię [link= http://www.freewebs.com/fairwaysmorfabychan/Snowdonia.jpg]

http://ursispaltenstein.ch/blog/images/uploads_img/images...

http://www.dotscaravanholidays.co.uk/snowdonia_national_p...

http://greatlakesregion.co.uk/images/snowdonia2.jpg

Most w Llangollen - zbudowany w 1347 r. nad rzeką Dee; http://static.panoramio.com/photos/original/7791166.jpg

Dzwony kościoła Wszystkich Świętych w Gresford (Gresford bells);

http://i121.photobucket.com/albums/o207/sondang29/Places%...

Szesnastowieczną wieże kościoła St. Giles w Wrexham (Wrexham stemple);

http://www.uptake.com/blog/wp-content/uploads/2010/01/St-...

Święte Źródło św. Winifredy;

http://www.castlewales.com/winifred.jpg

This Post:
00
141911.11 in reply to 141911.10
Date: 4/25/2010 5:44:12 AM
AC_Milan
IV.13
Overall Posts Rated:
231231
1500-letnie cisy na terenie kościoła w Overton-on-Dee;

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/5/5a/SPIMG...

http://static.panoramio.com/photos/original/704982.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3414/3441951087_28dd462d74...

Postyll Rhaedr- najwyższy wodospad w Walii (75 m) http://static.panoramio.com/photos/original/4751610.jpg

Ponadto warto odwiedzić zamki jak choćby:

Zamek Beaumaris http://www.ngfl-cymru.org.uk/vtc/ngfl/history/castles_in_..., http://www.webbaviation.co.uk/n-wales/beaumariscastle.jpg. To jeden z najbardziej znanych walijskich zamków. Jego nazwę z języka walijskiego na język polski można przetłumaczyć jako “ładne moczary”.

To jedna z najpiękniejszych fortec walijskich. Gigantyczny, z zachowaną idealną symetrią, na planie ośmiokąta, znajduje się na walijskiej wyspie Anglesey. Otoczony fosą, wewnętrznym i zewnętrznym murem. W najbardziej pracowitym okresie budowy zatrudniano tutaj 2600 ludzi, ale w 1298 r. wyczerpały się fundusze i prace wstrzymano. Wznowiono je na początku XIV wieku, ale na dużo mniejszą skalę i plan nie został do końca zrealizowany.

Od zewnątrz, na murach zamku, znajdują się imponujące wieże, otoczone są fosą, która kiedyś łączyła go z morzem zapewniając dostawy niezbędnych produktów. Dalej, znajduje się park, gdzie obecnie można odpocząć przy specjalnie przygotowanych stołach, podziwiając równocześnie cudowny widok na Beaumaris. Uroku całej konstrukcji dodaje drewniany most i główna brama prowadząca do wnętrza zamku. Sześć wież znajdujących się w środku należy do grupy największych tego typu konstrukcji w Wielkiej Brytanii.

Turyści zwiedzający Beaumaris mają możliwość odkrywania ciasnych, wewnętrznych przejść oraz podziwiania zachwycającej scenerii Gór Snowdonii oraz Równiny Manai.

Zamek Caernarfon http://www.rugbybern.ch/fileadmin/fossy_content/images/su... http://www.webbaviation.co.uk/n-wales/caernarfon-castle.j..., jeden z najpiękniejszych zamków w Walii, znajduje się nad rzeką Seiont i Menai Strait. Jego wygląd dziś, praktycznie wogólnie nie różni się od tego jak wyglądł siedemset lat temu.

Caernarfon, to obszerna, średniowieczna forteca wzniesioną przez Edwarda I. To największy spośród wszystkich zamków zbudowanych podczas podboju Walii Północnej.

Caernarfon należy do budowli o najbardziej imponującej architekturze, z wyraźnie zaznaczonymi wpływami wschodniorzymskimi, o czym świadczy już nawet sama nazwa “Caer Cystennin”, oznaczająca Konstantynopol. Caernarfon wyróżnia się dekoracyjnymi pasami kolorowego kamienia i jedynymi na świecie zachowanymi strzelnicami dla słynnych łuków szybkostrzelnych.

Tu przyszedł na świat pierworodny syn Edwarda I, dlatego też zwyczajem przestrzeganym do dnia dzisiejszego jest, aby pierworodny syn każdego brytyjskiego monarchy właśnie tu na tym zamku obwołany został księciem Walii. Ta tradycja jest ciągle żywa, stąd zamek był miejscem inwestytury księcia Karola w 1969 roku.

This Post:
00
141911.12 in reply to 141911.11
Date: 4/25/2010 5:44:39 AM
AC_Milan
IV.13
Overall Posts Rated:
231231
Zamek Conwy http://www.walesdirectory.co.uk/tourist-attractions/image..., http://blocs.xtec.cat/gemmasalvia/files/2009/01/conwy_cas..., http://www.webbaviation.co.uk/gallery/d/7023-1/conwy-cast... jest usytuowany na jednym z wzniesień. Powstawał w latach 1283 – 1289 na polecenie króla Edwarda I. Budowa tego zamku miała być jednym z elementów tzw. „żelaznego kręgu zamków walijskich”. Krąg ten miał być symbolem władzy Anglików nad Walijczykami. Zamek Conwy jest najdroższą budowlą spośród „żelaznego kręgu”. Jego budowa kosztowała 15 tysięcy funtów. Historycy uważają go za największą fortyfikację średniowieczną na terenie Europy.

Każdy, kto go zobaczy, na pewno będzie pod silnym wrażeniem. Na zwiedzających ogromny wpływ wywierają nie tylko kamienne ściany, które wprowadzają autentyczną średniowieczną, nieco mroczną atmosferę, ale także ogromne rozmiary tejże budowli. Ze swoimi ośmioma wieżami należy do najbardziej spektakularnych fortec w Walii.

Zamek ten znajduje się w sąsiedztwie Conwy, jednej z najlepiej zachowanych średniowiecznych miejscowości w Europie. Miasto to jest niemal szczelnie otoczone przez mury, 21 wież i 3 bramy. Do zamku prowadzi zawieszony na stalowych linach most, który został dobudowany w 1824 roku przez Thomasa Telforda. Obok niego zbudowano jeszcze dwa inne mosty: kolejowy i drogowy.

Jednym z najbardziej okazałych zamków wzniesionych za panowania Edwarda I jest zamek Harlech http://www.nuigalway.ie/archaeology/images/Harlech%20Cast..., http://www.euratlas.com/Atlas/wales/harlech_castle_scale_.... Król wybudował go w celu umocnienia swojej władzy na północnych terenach Walii.

Zamek ten został wzniesiony w miejscu, które zapewniało mu naturalną ochronę przed wrogami. Usytuowany jest na skalistej górze, z jednej strony chroniony przez zatokę i klify, natomiast z drugiej przez bagna. Konstrukcja zamku została zaprojektowana przez Master James of St George.

Budowę zamku Harlech rozpoczęto w 1283 roku, a zakończono w roku 1289. Wejścia do zamku bronią dwie masywne wieże, a także bardzo wysoka ściana frontowa. Wokół bagna wzniesiono nieco niższe mury. Wewnątrz zamku znajdowały się między innymi pokoje mieszkalne, pomieszczenia socjalne, a także okazały dziedziniec. Odwiedzający go turyści mogą zwiedzić wnętrza zamku, wejść krętymi schodami na szczyt wieży, a także przespacerować się dookoła dziedzińca po wysokim murze. Mogą także podziwiać wspaniały widok, jaki roztacza się z Zamku Harlech na zatokę Tremadog i półwysep Llyn na zachodzie, oraz, od północy na Snowdonię.

Forteca wybudowana w tym miejscu miała na celu przede wszystkim skuteczniej kontrolować Snowdonię, skąd najczęściej rozprzestrzeniała się rebelia. Zamek Harlech odegrał kluczową rolę w ostatnim powstaniu Walijczyków, którym dowodził Owain Glyn Dwr. W roku 1404 zamek został zdobyty przez Glyn Drwa i zamieniony na jego siedzibę na następne 4 lata. Ostatecznie zamek Harlech został przejęty przez Anglików w roku 1409. Zdobyły go oddziały prowadzone przez Harry’ego z Monmouth, księcia Walii, przyszłego króla Henryka V. Glyn Dwr zdołał uciec, jednak jego rodzina została pojmana. Przejęcie zamku przez Anglików oznaczało zakończenie zrywu narodowego.

This Post:
00
141911.13 in reply to 141911.12
Date: 4/25/2010 5:45:32 AM
AC_Milan
IV.13
Overall Posts Rated:
231231
Kącik Hawkeyeda

Znów niesłychanie trudno było mi znaleźć interesujące Walijki. Przyznam się, że nie mogę się doczekać Czeszek. ;)

Beau

http://img706.imageshack.us/img706/5039/4b1ba882d0289.jpg

http://img203.imageshack.us/img203/664/4b0ace56ddb5a.jpg

Stacey

http://img203.imageshack.us/img203/4952/4a5a31d6e8234.jpg

Finalistki Miss Walii 2009

http://www.misswales.co.uk/misswales2009finalists/misswal...

Miss Walii 2009

http://www.misswales.co.uk/misswales2009finalists/images/...

http://www.barryanddistrictnews.co.uk/resources/images/11...

Miss Walii 2005

http://www.newsoftheworld.co.uk/multimedia/archive/00056/...

Miss Walii 2004

http://www.amyguy.co.uk/

Miss Walii 2003

http://uk.stars.ign.com/articles/966/966920p1.html

Słynni Walijczycy

Jednym z nich jest historyk Norman Davies. Choć urodzony w Bolton, w północnej Anglii, w 1939 r., z pochodzenia jest Walijczykiem. Jego życiorys ma także polskie wątki. Tu taj studiował, na Uniwersytecie Jagiellońskim, związany jest z Krakowem, ma honorowe obywatelstwo kilku polskich miast. Davies znany jest z monumentalnych dzieł historycznych, w których, porusza wiele intrygujących i niekiedy drażliwych tematów.

Kolejną sławą jest, nieżyjący już, walijski poeta i pisarz Dylan Thomas. Przyszedł on na świat w 1914r., w mieście Swansea. Wydał kilka tomów poezji, książek, scenariuszy filmowych i teatralnych. W Walii, na świat przyszło także kilkoro znanych i cenionych na całym świecie muzyków.

W mieście Swansea, w 1951 r., przyszła na świat Gaynor Hopkins, która znana jest bardziej jako Bonnie Tyler. Jej charakterystyczny głos o chropowatej barwie zna cały świat, a jej przeboje, jak choćby Total Eclipse Of The Heart, nucą miliony fanów.

Walijczykiem z pochodzenia jest także piosenkarz Tom Jones, znany z takich przebojów jak She’s A Lady, czy z duetu z Mousse T, Sex Bomb.

Walijskimi pochodzeniem może także poszczycić się inny piosenkarz rock and rollowy Shakin’ Stevens, który cieszył się największą popularnością w latach 80, a także piosenkarz, muzyk i wokalista zespołu Lostprophets Ian Watkins.

W Walii przyszło na świat także kilka hollywoodzkich gwiazd. W Swansea urodziła się Caterina Zeta-Jones, aktorka filmowa, zdobywczyni Oscara za drugoplanową rolę w filmie Chicago. Posiadaczem Oscara jest także, urodzony w Port Talbot aktor Anthony Hopkins, który zasłynął jako odtwórca roli Hannibala Lectera w filmie Milczenie Owiec.

Z Walii pochodzi także dwóch innych znanych aktorów, nieżyjący już Richard Burton, Christan Bale, a także znany z filmu Władca Pierścieni John Rhys-Davies.

Do grona sławnych Walijczyków należy zaliczyć także znanych sportowców, piłkarze Ryan Giggs i Ian Rush, a także pilot rajdowy Phil Mills.

This Post:
00
141911.14 in reply to 141911.13
Date: 4/25/2010 5:45:58 AM
AC_Milan
IV.13
Overall Posts Rated:
231231
Ciekawostki

Jednak obok tych bardziej znanych, większych miast, istnieją także takie, których sama nazwa zachęca do ich odwiedzenia. Należy do nich niewątpliwie Llanfair Pwllgwyngyll, miasteczka leżące na wyspie Angesey, którego nazwa w języku walijskim brzmi: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch http://www.llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantys.... Jest to najdłuższa nazwa miasta i trzecia co do długości nazwa miejscowości na świecie. Nazwę tą wymyślił szewc z pobliskiego Menai Bridge, a w języku polskim oznacza ona „Kościół Świętej Marii w dolinie białej leszczyny w pobliżu gwałtownego wiru rzecznego i kościoła Świętego Tysilio blisko czerwonej jaskini”. Już dla samej nazwy warto jest odwiedzić tę miejscowość.

Język walijski - język z grupy brytańskiej (p-celtyckiej) języków celtyckich, którym posługuje się ponad 600 tys. mieszkańców Walii (stan na 2001). W regionie tym ma on status języka urzędowego. Można wyodrębnić cztery główne dialekty: wenedocjański, powyski, domecki i gwencki. Najstarsze zabytki literackie pochodzą z VI w.

Blisko spokrewnione z nim są języki: bretoński i kornijski.

Posiada 23 spółgłoski, z których osobliwe jest występowanie dwóch wersji r i l: dźwięcznej i bezdźwięcznej (zapisywane odpowiednio l, ll, r i rh). Samogłosek jest 12, dzielą się one na krótkie i długie. Występują również dyftongi. Ciekawostką jest, że litera "w" służy do zapisu samogłoski.

Na języku walijskim pisarz J.R.R Tolkien oparł Sindarin - fikcyjny język, używany przez elfy zamieszkujące Śródziemie.

Rzeczowniki posiadają rodzaje (męski i żeński) i odmieniają się przez liczby. Brak odmiany przez przypadki. Język walijski posiada dość nietypowe reguły ortograficzne.

W XX stuleciu liczba użytkowników walijskiego zaczęła gwałtownie się kurczyć i twierdzono, że wygaśnie on w przeciągu kilku pokoleń. Spis powszechny zaczął zadawać pytania o język w 1891 roku, w tym czasie 54% ludności wciąż posługiwało się walijskim. Liczba ta malała z każdym kolejnym spisem, osiągając najniższy wynik w 1981 (19%), który utrzymał się w 1991, natomiast w roku 2001 wyniósł 21%. W spisie z roku 2001 odnotowano także, iż 20% osób potrafiło po walijsku czytać, 18% pisać, a 24% rozumieć mówiony walijski. Co więcej, największy ich odsetek był wśród młodych ludzi, co dobrze rokuje temu językowi. W roku 2001, 39% dzieci w wieku 10-15 lat potrafiło mówić, czytać i pisać po walijsku (wiele z nich poznało go w szkołach), odpowiednio 25% w wieku 16-19 lat. Jednakże, odsetek mówiących walijskim na obszarach, gdzie język ten jest głównym, wciąż maleje. Wydaje się, że to wzrastający walijski nacjonalizm utrzymuje ten język przy życiu, a powstanie walijskiego radia i telewizji zachęciło do jego poznawania. Prawdopodobnie najważniejsze okazało się wprowadzenie obowiązku nauczania walijskiego w szkołach dzieci do 16 lat, co spowodowało zwiększenie się popularności języka na obszarach walijskojęzycznych i podstawowej jego znajomości tam, gdzie dominuje angielski. Spadek odsetka Walijczyków znających walijski został zahamowany, a nawet obserwuje się wzrost jego popularności. Obecnie walijski stał się językiem codziennym w wielu regionach Walii.

This Post:
00
141911.15 in reply to 141911.14
Date: 4/25/2010 5:46:20 AM
AC_Milan
IV.13
Overall Posts Rated:
231231
Hymn Walii http://pl.wikipedia.org/wiki/Hymn_Walii, "Hen Wlad Fy Nhadau", czyli Stary Kraj Moich Ojców, jest narodowym hymnem Walii. Tutaj wykonywany jest pod przewodnictwem Katherine Jenkins http://www.youtube.com/watch?v=S0dIM6m5vws&

Katherine Jenkins jest słynną walijską śpiewaczką. Tutaj pokazany jest fragment jej koncertu w Llangollen. Wykonywana piosenka to "Cymru Fach", czyli Mała Walia http://www.youtube.com/watch?v=jFg1TUHUm4U

Mae lle iddi i gyd yn fy nghalon, Gymru fach.

Pob mynydd a dyffryn ac afon, Gymru fach.

Er crwydro o olwg ei bryniau

Ymhell o sŵn ei rhaeadrau,

Mewn munud breuddwydiaf fy hunan

I fangre fy mebyd o bob man: Gymru fach.

Cytgan:

Annwyl wlad mam a thad!

Os nad yw hi'n fawr mae hi'n ddigon

I lenwi, i lenwi fy nghalon,

Annwyl wlad!

Mae lle iddi i gyd yn fy nghalon, Gymru fach.

O ddyddiau ei Mabinogion, Gymru fach.

Pa Gymro all werthu ei enaid

Ynghanol beddau gwroniaid?

A pwy yn sŵn ei rhaeadrau

Na wêl yr anfarwol lannau? Gymru fach.

Mae lle iddi i gyd yn fy nghalon, Gymru fach.

A thirion fo'r nef i'w gobeithion, Gymru fach.

Ei chestyll rhyfelgar faluriwyd,

Ond cadwed ei chalon ei breuddwyd!

Boed heddwch yn gân rhwng ei bryniau

A cherdded y gân dros y tonnau, Gymru fach.

Strona startowa Google po walijsku:

http://www.google.com/webhp?hl=cy

Walijska odmiana Wikipedii:

http://www.welshpedia.co.uk/wiki/wales/index.php?title=Ma...

I oryginalna Wikipedia po walijsku:

http://cy.wikipedia.org/wiki/Hafan

This Post:
00
141911.16 in reply to 141911.15
Date: 4/25/2010 5:50:32 AM
AC_Milan
IV.13
Overall Posts Rated:
231231
Do sławnym Walijczyków zaliczyłbym także mojego ulubionego snookerzystę Marka J. Williamsa. Na rozgrywanych właśnie MŚ w Sheffield gra o ćwierćfinał z Ronnie O'Sullivanem. Super mecz!

This Post:
00
141911.17 in reply to 141911.16
Date: 4/25/2010 2:56:43 PM
Overall Posts Rated:
2020
Hawkeyed świetna robota jak zawsze zresztą :)

Advertisement