BuzzerBeater Forums

Bosna i Hercegovina - IV.3 > tekme

tekme

Set priority
Show messages by
This Post:
00
52709.8 in reply to 52709.7
Date: 3/7/2009 6:21:37 AM
Overall Posts Rated:
00
http://www.buzzerbeater.com/BBWeb/playerbox.aspx?playerid=7738224 PG-SG
http://www.buzzerbeater.com/BBWeb/playerbox.aspx?playerid=6767827 SF

This Post:
00
52709.9 in reply to 52709.1
Date: 3/12/2009 5:07:27 PM
Overall Posts Rated:
00
ovo je jedna prilicno zanimljiva igra i ko se malo bolje razumije u kosarku moze da igra lako

This Post:
00
52709.10 in reply to 52709.9
Date: 11/4/2009 5:40:11 AM
Overall Posts Rated:
11
ej za sve nejasnoce pitajte meni igram ovo 2-3 tri sezone pa et... nezz ko je ono pitao za trening kako da unaprijedi ali evo odg
ako npr u klubu imas 3-4 bek sutera i 3-4 krila stavis trening na krilne pozicije onda se trenira 6-8 igraca sto je normalno da ces sporije unaprijedjivati igrace na trening ti takodjer utice i starost igraca igraci od 18 do 22 godine se razvijaju nekad i do 50% brze nego ostali stariji igraci takodjer kada treniras k.centre i centre treniraj sut iznutra a bekove i krila sa skok sutom i dometom
uostalom evo ti mali prirucnik pa se pokusaj snaci

This Post:
11
52709.11 in reply to 52709.10
Date: 11/4/2009 5:42:56 AM
Overall Posts Rated:
11
1. Optimizacija momčadi:

A) Pregledati momčad po plaći (popis igrača - poredaj po - plaća). U startu svaki igrač dobije previše igrača. Idealna brojka je negdje oko 12-13. Igrače koji imaju najmanju plaću treba odmah otpustiti. Krenuti od dna (od igrača sa najmanjom plaćom) i odpuštati po redu dok ih ne ostane 13. Na taj način minimiziraju se troškovi (plaćanje beskorisnih igrača) te se olakšava održavanje forme - više o tome kasnije.

B) Procijeniti najbolji plan treninga (popis igrača - poredaj po - starosti). Svaki klub u startu ima bar nekoliko igrača sa 18 i 19 godina. To su igrači koje je najbolje trenirati jer najbrže napreduju. Neki igrači od 20 ili 21 godine također mogu biti dobar izbor za trening (pogotovo ako imaju visok potencijal). Sada treba vidjeti ima li više mladih i kvalitetnih playeva i bek šutera ili više krilnih centara i centara. Ovaj vodič ne pokriva trening krila, no najćešće se njih može trenirati kao bek šutere ili krilne centre (ovisi o vještinama).

Kako procijeniti koji igrači su dobri za koju poziciju? To je preduvjet za donošenje odluke o vrsti treninga. Na tu procjenu utječu dva faktora, a to su visina i ocjene vještine (koje su puno bitnije).

Visina utječe na brzinu treninga na način da visoki igrači brže treniraju unutarnje vještine i obratno. Razlika u brzini treninga je ponekad i do 50% između visokog i niskog igrača.

Vještine se dijele na 2 skupine: vanjske (Skok-šut, Domet šuta, Vanjska obrana, Vođenje lopte, Ulaz i Dodavanje), unutarnje (Šut iznutra, Unutrašnja obrana, Skok i Blokiranje). Preostaju još samo Izdržljivost i Slobodna bacanja koji su podjednako važni za sve igrače. Njih se trenira kao momčadski trening te svi igrači (bez obzira na minute) dobivaju trening. Zbog toga se njih trenira samo dva puta u sezoni; na allstar pauzi i na kraju sezone. Jedino se tada igraju samo dvije utakmice u tjednu.

Usporedbom svojih mladih igrača sa dole navedenom tablicom može se dobiti ideju koji su mladi igrači bolji te po tome odabrati trening. Pošto je trening čistih krila najkompliciraniji (zato i nije pokriven u ovom vodiču), za početnike predlažem opredjeljivanje na unutarnji ili vanjski trening.

Tablica važnosti vještina

Kod svake vrsta igrača neke su vještine bitnije (no ni jedna vještina nikad nije beskorisna):

Play
(1) vođenje lopte, dodavanje i vanjska obrana
(2) ulaz i skok-šut
(3) domet šuta i šut iznutra

Bek šuter
(1) skok-šut, domet šuta i vanjska obrana
(2) vođenje lopte i dodavanje
(3) ulaz i šut iznutra

Krilo (a - krilo sa jačim vanjskim vještinama, b - krilo sa jačim unutarnjim vještinama)
(1) skok-šut
(2a) vanjska obrana, domet šuta (pa nakon toga 2b)
(2b) unutrašnja obrana, šut iznutra, skok (pa nakon toga 2a)
(3) ulaz, vođenje lopte i dodavanje

Krilni centar
(1) šut iznutra, unutrašnja obrana, skok
(2) skok-šut, blokiranje
(3) ulaz, dodavanje, vođenje lopte

Centar
(1) šut iznutra, unutrašnja obrana, skok
(2) blokiranje
(3) ulaz, dodavanje, vođenje lopte

Ova se tablica može koristiti i kao referenca za postavljanje standardne momčadi, no više o tome kasnije.

Ukoliko se izabere unutarnji trening, na transfer listu treba staviti mlade vanjske igrače (njih treba prodati jer ih netko drugi možda želi trenirati te će zato za takve igrače platiti puno više od starijih igrača) i starije unutarnje (prestare za trening - nepotrebne), poželjno sa početnom cijenom od 1kn (bez brige, jako rijetko se događa da se nekog igrača proda za prenisku cijenu - osim ako ga se ne prodaje usred noći). Obratno vrijedi za vanjski trening, odnosno prodati treba mlade unutarnje i starije vanjske igrače.

This Post:
00
52709.12 in reply to 52709.11
Date: 11/4/2009 5:45:22 AM
Overall Posts Rated:
11
2a. Vanjski trening

A) Odabir igrača
Formirati grupu od 5 mladih igrača za trening - takozvane trenirce (najradije od 18 i 19 god, ali može i do 21 god); 3 playa i 2 bek šutera ili obratno. Pri biranju igrača ignorirati njihovu "najbolju poziciju" - orijentirati se samo po vještinama i njihovom usporedbom sa gornjom tablicom. Za slučaj da se trenira potencijalni reprezentativac (18 godina i potencijal bar superzvijezda) grupu je potrebno bazirati na 3 trenirca sličnih najjačih vještina.

Ukoliko nedostaje treniraca, takve treba kupiti koristeći se sredstvima zarađenim od prodaje preostalih igrača (ne od početnih sredstava – velik dio njih treba potrošiti na zapošljavanje trenera razine 5 sa čim manjom plaćom - on ima prioritet prije kupovine treniraca).

B) Odabir vrste treninga
(trening - odaberi vrstu treninga)

Svaka vrsta treninga unaprijeđuje više vještina igrača. Npr, ukoliko se trenira pritisak te se odabere PL / BŠ, to znači da će svoje vještine povećati trenirci koji su taj tjedan igrali na pozicijama playa i bek šutera, i to najviše vanjsku obranu, te ponešto unutrašnju obranu, vođenje lopte i ulaz.

Kompletna tablica vanjskih treninga:

Pritisak
(1) Vanjska obrana
(2) Unutrašnja obrana, vođenje lopte i ulaz

Jedan na jedan
(1) Ulaz, te neznatno sporije, vođenje lopte
(2) Skok-šut, te ukoliko se trenira krilo i krilnog centra, šut iznutra

Vanjski šut
(1) Domet šuta
(2) Skok-šut
(3) Vođenje lopte i ulaz

Skok-šut
(1) Skok-šut
(2) Domet šuta
(3) Vođenje lopte i ulaz ako se treniraju play i bek šuter, šut iznutra ako se treniraju krilo i krilni centar

Vođenje lopte
(1) Vođenje lopte, te neznatno sporije, ulaz
(2) Vanjska obrana

Dodavanje
(1) Dodavanje
(2) Vođenje lopte i ulaz

C) Rotacija treninga:
Iz tablice se vidi da se vođenje lopte i ulaz najčešće treniraju kao sekundarne vještine te njih ne treba posebno trenirati. Pri izboru treninga obavezno treba odabrati odgovarajuće pozicije na kojima će se trenirce trenirati. Za treniranje 5 treniraca potrebno je uvijek trenirati dvije pozicije, ni manje ni više (osim u slučaju da se trenira potencijalni reprezentativac kada se preporuča trening samo jedne pozicije).

Preporučam rotaciju dodavanje, pritisak, vođenje lopte i skok-šut (po jedan tjedan svaku) za trening više prilagođen playevima, i vanjski šut, pritisak, skok-šut, ulaz za trening više prilagođen bek šuterima.

D) Raspored minuta:
Optimalan trening je 48 ili više minuta na odgovarajućim (izabranim za trening) pozicijama. Trening preko te brojke ne škodi, no tada je teško dati puni trening svim trenircima. Ukoliko neki trenirac ne dobije puni trening, njegove vještine sporije napreduju (proporcionalno sa brojem minuta koje je primio).

Pošto se tjedno igraju 3 utakmice (2 ligaške i kup ili prijateljska), najbolje je trenirce rasporediti tako da dva najbolja igraju u početnoj petorci protiv zahtjevnijih protivnika u ligi tog tjedna, a kao prve zamjene protiv lakšeg protivnika. Ostale trenirce treba rotirati na način da barem jednom u te 3 utakmice igraju u početnoj petorci i jednom kao prva zamjena. Postav treniraca za treću utakmicu itekako ovisi o minutama koje su odigrali u prve dvije utakmice (minute provjeriti u tjednoj statistici).

Ukoliko nekom od treniraca pred treću utakmicu nedostaje samo 2 - 3 minute do 48, može ga se staviti kao drugu zamjenu. Kod treninga potencijalnog reprezentativca često će jedan od 2 preostala trenirca tjedan završiti sa velikim manjkom potrebnih minuta.

Prijateljske utakmice je najlakše dogovoriti sa igračima koji su online (države-odabrati državu-korisnika online:XX-ime momčadi). Ponavljanje postupka gotovo se garantira brzo dogovaranje prijateljske utakmice.

Da bi se neka vještina podigla za razinu, ponekad je potrebno određeni trening trenirati više tjedana, no to ne znači da trening nije imao efekta - samo se taj efekt još ne vidi.

This Post:
00
52709.13 in reply to 52709.11
Date: 11/4/2009 5:46:25 AM
Overall Posts Rated:
11
2b. Unutarnji trening

A) Odabir igrača
Odabrati grupu od 5 mladih igrača za trening - takozvane trenirce (najrađe od 18 i 19 god, ali može i do 21 god); 3 krilna centra i 2 centra ili obratno. Pri biranju igrača ignorirati njihovu "najbolju poziciju" - orijentirati se samo po vještinama i njihovom usporedbom sa gornjom tablicom. Za slučaj da se trenira potencijalni reprezentativac (18 godina i potencijal bar superzvijezda) grupu je potrebno bazirati na 3 trenirca sličnih najjačih vještina.

Ukoliko nedostaje treniraca, takve treba kupiti koristeći se sredstvima zarađenim od prodaje preostalih nepotrebnih igrača (ne od početnih sredstava – velik dio njih treba potrošiti na zapošljavanje trenera razine 5 sa čim manjom plaćom - on ima prioritet prije kupovine treniraca).

B) Odabir vrste treninga
(trening - odaberi vrstu treninga)

Svaka vrsta treninga unaprijeđuje više vještina igrača. Npr, ukoliko se trenira unutrašnja obrana te se odabere C / KC, to znači da će svoje vještine povećati trenirci koji su taj tjedan igrali na pozicijama centra i krilnog centra, i to najviše unutrašnju obranu, te ponešto blokiranje, šut iznutra i ulaz.

Kompletna tablica unutarnjih treninga:

Blokiranje šuta
(1) Blokiranje
(2) Unutrašnja obrana i skok

Unutrašnja obrana
(1) Unutrašnja obrana
(2) Blokiranje, šut iznutra i ulaz

Skok
(1) Skok
(2) Unutrašnja obrana i šut iznutra

Šut iznutra
(1) Šut iznutra
(2) Unutrašnja obrana i skok-šut

C) Rotacija treninga:
Blokiranje se pri treningu unutrašnje obrane dovoljno brzo razvija te ga ne treba posebno trenirati. Pri izboru treninga obavezno treba odabrati odgovarajuće pozicije na kojima će se trenirce trenirati. Za treniranje 5 treniraca potrebno je uvijek trenirati dvije pozicije, ni manje ni više (osim u slučaju da se trenira potencijalni reprezentativac kada se preporuča trening samo jedne pozicije).

Preporučam rotaciju unutrašnja obrana, šut iznutra i skok (po jedan tjedan svaku). Ponekad je korisno unutrašnjim igračima dati i pokoji tjedan treninga sekundarnih vještina, te se često tada treniraju skok šut, dodavanje ili ulaz, no takvi su treninzi teško ostvarivi (jer u tom slučaju neki centar ili krilni centar mora odigrati 48 min na nekima od vanjskih pozicija).

D) Raspored minuta:
Optimalan trening je 48 ili više minuta na odgovarajućim (izabranim za trening) pozicijama. Trening preko te brojke ne škodi, no tada je teško dati puni trening svim trenircima. Ukoliko neki trenirac ne dobije puni trening, njegove vještine sporije napreduju (proporcionalno sa brojem minuta koje je primio).

Pošto se tjedno igraju 3 utakmice (2 ligaške i kup ili prijateljska), najbolje je trenirce trenirati u takvom rasporedu da dva najbolja igraju u početnoj petorci protiv zahtjevnijih protivnika u ligi tog tjedna, a kao prve zamjene protiv lakšeg protivnika. Ostale trenirce treba rotirati na način da barem jednom u te 3 utakmice igraju u početnoj petorci i jednom kao prva zamjena. Dakako, postav treniraca za treću utakmicu itekako ovisi o količini minuta koje su odigrali u prve dvije utakmice (odigrane minute provjeriti u tjednoj statistici).

Ukoliko nekom od treniraca pred treću utakmicu nedostaje samo 2 do 3 minute do 48, može ga se staviti kao drugu zamjenu. Kod treninga potencijalnog reprezentativca često će jedan od 2 preostala trenirca tjedan završiti sa velikim manjkom potrebnih minuta.

Prijateljske utakmice je najlakše dogovoriti sa igračima koji su online (države-odabrati državu-korisnika online:XX-ime momčadi). Postupak ponoviti nekoliko puta, te takav pristup gotovo garantira brzo dogovaranje prijateljske utakmice.

Da bi se neka vještina podigla za razinu, ponekad je potrebno određeni trening trenirati više tjedana, no to ne znači da trening nije imao efekta - samo se taj efekt još ne vidi.

This Post:
00
52709.14 in reply to 52709.13
Date: 11/4/2009 5:46:42 AM
Overall Posts Rated:
11
eto decki citajte

From: Roky_
This Post:
00
52709.15 in reply to 52709.1
Date: 12/27/2009 7:20:47 AM
Overall Posts Rated:
00
:D

From: Roky_
This Post:
00
52709.16 in reply to 52709.1
Date: 12/27/2009 7:20:50 AM
Overall Posts Rated:
00
:D

This Post:
00
52709.17 in reply to 52709.16
Date: 1/2/2010 9:05:09 AM
Overall Posts Rated:
00
123456789

This Post:
00
52709.18 in reply to 52709.17
Date: 1/16/2010 12:33:44 PM
Overall Posts Rated:
11
Sedmična plata: $ 6 678

DMI: 24200
Godine: 19
Visina: 6'3" / 190 cm
Potencijal MVP
Forma: dobar

Skok šut: čuven Vanjski šut: jak
Vanjska odb.: prosjek Vođenje: prosjek
Dribling : nesposoban Dodavanje: prolazan
Unutrašnji šut: odron Unutrašnja odb.: nesposoban
Skok: mizeran Blokade: prosjek
Stamina: prosjek ↓ Slobodna: kloc

Iskustvo: mizeran


mozete li mi savjetovati sta da mu treniram.....

planirao sam unutrašnji šut jer dosta napada mi potroši na ove suteve sa poludistance

odgovorite mi na PM.....jer nemam baSh vremena za forum

hvala unaprijed

Advertisement